Bambulife – Başer Şeker | Refleks Gazetesinde

BY IN Genel NO COMMENTS YET

BAŞAR ŞEKER / REFLEKS GAZETESİ -

Semih Daştan ve Mustafa Güler tarafından 2013 yılında Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde 1000 metrekaresi kapalı bin 500 metrekarelik alanda kurulan Bambu Life Dış Mekân Mobilyaları, katıldıkları ilk mobilya fuarında Çukurova’nın bereketiyle karşılaştı. Aylık 2 bin parça üretim kapasitesi bulunan ve rattan ile kestane ağaçlarından dış mekân mobilyaları üreten Bambu Life, 2013 yılında, kurulduktan 15 gün sonra Adana Mobilya ve Dekorasyon Fuarı’na katıldı. Fuarda Çukurovalı ziyaretçilerden yoğun sipariş aldıklarını kaydeden Bambulife’ın ortağı Semih Daştan, “Katıldığımız ilk fuarımızda Çukurova’ya ürettiğimiz dış mekân mobilyaların yüzde 30’unu sattık, şu an sayısı 14 olan bayiliklerimizin 7’sini de bu ilk fuarda verdik. 2014’te de fuar satışlarımız üretimimizin yüzde 50’sini oluşturdu” dedi.

AKIN ETTİLER

2013 yılında yapılan Adana Mobilya ve Dekorasyon Fuarı’nda en hareketli standın kendilerininki olduğunu belirten Semih Daştan, böyle bir ilgiyle karşılaşacaklarını tahmin etmediklerini ifade etti. Daştan, “Buraya gelince buranın ikliminden dolayı balkonda oturma geleneği olduğunu öğrendik. İç Anadolu’da pek karşılaşılmayan balkon kültürü bu coğrafyanın bir ayrılmaz parçası imiş. Evlerin balkonlarının yıkandığını bile biz burada gördük. Akdeniz Bölgesi’nin insanı yaz aylarında balkonda oturuyor, yaylalara ve sahillere ev yaptırıyor. Tüm bunlar da bizim ürettiğimiz, suya ve güneşe dayanaklı dış mekân mobilyalarına talebi artırdı. Daha kurulalı 15 gün olmuşken Adana’ya fuara geldik ve insanlar bizim standa akın ettiler” diye konuştu.

LÜKS SATIYORUZ

Bambulife Dış Mekân Mobilyaları’nın‘zorunlu mal’ üretmediğine dikkat çeken Semih Daştan, müşterilerinin belli bir gelir seviyesine ulaşmış insanlardan oluştuğunu vurguladı. Daştan, “Biz ‘lüks mal’ üretip satıyoruz. Belli bir gelir seviyesine ulaşmış, denize veya yaylaya ev yaptırmış insanlar bizi tercih ediyor. Bize gelen Adanalılar da aynı şekildeydi. O yüzden de kaliteye önem verdiler ve pahalılık onlar için ikinci planda kaldı” ifadelerini kullandı.

PAZARI KAPTIRMAYIN

Aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yozgat Genç Girişimciler Kurulu Başkanı olduğunu söyleyen Semih Daştan, bir İç Anadolulu olarak Akdeniz Bölgesi’ni de değerlendirdi. Akdeniz’in, İç Anadolu’nun sahip olmadığı pek çok avantaja sahip olduğunun altını çizen Semih Daştan, Adanalı mobilyacılar için de çağrıda bulundu.Daştan, “Adanalı mobilyacılar birbirlerine sahip çıkmalılar. Önümüzdeki günlerde Gaziantep’te ilki gerçekleştirilecek olan‘MOBEF Mobilya, Dekorasyon, Orman Ürünleri ve Mobilya Aksesuarları Fuarı’ eğer başarılı olursa, birkaç yıl içerisinde Adana fuarı biter, pazar kaptırılmış olur” dedi.

So, what do you think ?

You must be logged in to post a comment.